Psycholog Do Domu

                                                         
  informacje pod numerem tel.

           608 168 510

Jesteś w tym miejscu: Home » Uzależnienia » Uzależnienie od kofeiny
27 Sie 2014

Uzależnienie od kofeiny

Email Drukuj PDF

Kofeina jest składnikiem większości powszechnie używanych napojów. Wchodzi zarówno w skład kawy, jak i herbaty, kakao, czy popularnych napojów energetyzujących czy coli. Sprzedawana jest także w postaci tabletek które można kupić bez żadnych ograniczeń – podobnie jak wszystkie inne produkty zawierające ten środek. Jest także składnikiem czekolady. Kofeina działa pobudzająco, usuwa uczucie senności, stymuluje układ nerwowy – poprawia koncentrację i dodaje energii. W porównaniu do innych legalnych substancji psychoaktywnych jak alkohol czy nikotyna jest stosunkowo mało szkodliwa. Stąd też ma ona tak szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Jej działanie na organizm człowieka uzależnione jednak od ilości (więcej kofeiny jest w kawie, mniej w herbacie) jaką przyjmuje on w ciągu dnia, a także jego stanu wątroby i wieku. W filiżance kawy znajduje się średnio 150-300 mg kofeiny, a dawką bezpieczną – w ciągu jednej doby – jest 600 mg. Oznacza to, że picie więcej niż 3-6 kaw dziennie zaczyna wpływać na organizm niekorzystnie. Kofeina działa tak na układ nerwowy, jak i na szereg organów wewnętrznych. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych, metabolizm, a także ośrodki wegetatywne jak oddechowy czy naczynioruchowy. Jednocześnie, jej wpływ na psychikę człowieka może – choć nie musi - wywoływać efekty niepożądane. Jest ona jednak substancją psychoaktywną. I dlatego, przy nadmiernym jej przyjmowaniu, może szkodzić. Do najpopularniejszych dolegliwości, przy nadużywaniu kofeiny, należą uczucie rozdrażnienia, nerwowości, niepokoju, a także stany lękowe.

Kofeina uzależnia tak psychicznie, jak fizycznie. Zespół abstynencyjny w wypadku tej używki przejawia się sennością, bólem głowy, pogorszeniem nastroju, uczuciem rozbicia i zmęczenia.

Ponieważ jej działanie w porównaniu do innych substancji psychoaktywnych jest jednak stosunkowo niskie i mało szkodliwe, często w ogóle nie porusza się problemu jakim może być uzależnienie od kofeiny. O przedawkowaniu kofeiny mówi się w momencie, kiedy dzienne spożycie dopiero przekroczy 0,5 grama – zatem uzależnienie to jest raczej uzależnieniem psychicznym, niż fizycznym.

Często nadmierne jej używanie – nawet jeśli nie doszło jeszcze do uzależnienia fizycznego - już mówi o problemie mającym podłoże psychiczne czy też związanym z zaburzeniem metabolizmu i biochemii organizmu. Jeśli uważasz, że Twoje zapotrzebowanie na substancje zawierające stymulującą kofeinę jest zbyt silne, skonsultuj to z lekarzem. To, że kawa czy herbata są powszechnie spożywanymi napojami nie umniejsza faktu, że przy ich nadużywaniu mogą działać szkodliwe.

O kofeiniźmie mówimy, kiedy jej ilość w pokarmach i płynach w czasie dnia przekracza 750 mg.

Jeśli uważasz, że możesz być uzależniony od kofeiny, warto się tym zainteresować. Jeśli nie wiesz, co zrobić, proponujemy Ci skonsultowanie się najpierw z nami w ramach programu Psycholog Do Domu™ Pamiętaj, sięgając po pomoc psychologiczną masz możliwość zdania sobie sprawy z własnych problemów, a tym samym zyskać narzędzia do ich skutecznego rozwiązania.

Jesteśmy po to, żeby Ci pomóc.

Zadzwoń, porozmawiamy.

Wspólnie określimy cel i ustalimy kolejne kroki.

Nasz zespół tworzą osoby z doświadczeniem w pracy z osobami cierpiącymi na różne uzależnienia. Współpracujemy z gabinetami, poradniami psychologicznymi, ośrodkami leczenia stacjonarnego. Będziemy Ci towarzyszyć na ścieżce zdrowienia.