Psycholog Do Domu

LOADING
PREV
NEXT
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/439572psychologdodomupl_2077x1782.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/436495rodzina.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/863463gabinety.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/585264pogotowie.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/983238zaburzenia.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/338097psychotechnika.jpg

  • O programie
  • Wizyty domowe
  • Wizyty w gabinetach
  • Pogotowie psychologiczne
  • Terapie
  • Psychotechnika

O programie

Ogólnopolski program Psycholog Do Domu™ to przełamanie barier związanych z uzyskaniem pomocy psychologicznej w najprostszy z możliwych sposobów: wybór miejsca wizyty należy do Klienta.

Dowiedz się więcej

Wizyty domowe

Jesteśmy dostępni w dowolnym momencie, w każdej chwili możesz do nas zadzwonić,  zamówić wizytę. Psycholog może przyjść do Ciebie, Ty możesz przyjść do psychologa - wybór należy do Ciebie.

Dowiedz się więcej

Wizyty w gabinetach

Program Psycholog Do Domu to gabinety i poradnie w całej Polsce. Mamy psychologa w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.    

Dowiedz się więcej

Pogotowie psychologiczne

Osoby, które doznają nagłych problemów zdrowotnych, mają możliwość wezwania pogotowia ratunkowego. Ale cierpieć można nie tylko fizycznie. Nagły kryzys może być spowodowany nie tylko chorobą czy wypadkiem.

Dowiedz się więcej

Terapie

Istnieje wiele metod pomagania osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Dostosowanie sposobu leczenia do osoby jest kwestią indywidualną.

Dowiedz się więcej

Psychotechnika

Przeprowadzamy badania psychologiczne kwalifikujące do pracy wymagającej szczególnych predyspozycji.

Dowiedz się więcej
Jesteś w tym miejscu: Home » Uzależnienia » Uzależnienie od kofeiny
23 Paź 2014

Pomoc dla osób uzależnionych


Wsparcie dla rodzin


Indywidualne poradnictwo psychologiczne


Rozwój osobisty


Usługi dla Firm


Uzależnienie od kofeiny

Email Drukuj PDF

Kofeina jest składnikiem większości powszechnie używanych napojów. Wchodzi zarówno w skład kawy, jak i herbaty, kakao, czy popularnych napojów energetyzujących czy coli. Sprzedawana jest także w postaci tabletek które można kupić bez żadnych ograniczeń – podobnie jak wszystkie inne produkty zawierające ten środek. Jest także składnikiem czekolady. Kofeina działa pobudzająco, usuwa uczucie senności, stymuluje układ nerwowy – poprawia koncentrację i dodaje energii. W porównaniu do innych legalnych substancji psychoaktywnych jak alkohol czy nikotyna jest stosunkowo mało szkodliwa. Stąd też ma ona tak szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Jej działanie na organizm człowieka uzależnione jednak od ilości (więcej kofeiny jest w kawie, mniej w herbacie) jaką przyjmuje on w ciągu dnia, a także jego stanu wątroby i wieku. W filiżance kawy znajduje się średnio 150-300 mg kofeiny, a dawką bezpieczną – w ciągu jednej doby – jest 600 mg. Oznacza to, że picie więcej niż 3-6 kaw dziennie zaczyna wpływać na organizm niekorzystnie. Kofeina działa tak na układ nerwowy, jak i na szereg organów wewnętrznych. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych, metabolizm, a także ośrodki wegetatywne jak oddechowy czy naczynioruchowy. Jednocześnie, jej wpływ na psychikę człowieka może – choć nie musi - wywoływać efekty niepożądane. Jest ona jednak substancją psychoaktywną. I dlatego, przy nadmiernym jej przyjmowaniu, może szkodzić. Do najpopularniejszych dolegliwości, przy nadużywaniu kofeiny, należą uczucie rozdrażnienia, nerwowości, niepokoju, a także stany lękowe.

Kofeina uzależnia tak psychicznie, jak fizycznie. Zespół abstynencyjny w wypadku tej używki przejawia się sennością, bólem głowy, pogorszeniem nastroju, uczuciem rozbicia i zmęczenia.

Ponieważ jej działanie w porównaniu do innych substancji psychoaktywnych jest jednak stosunkowo niskie i mało szkodliwe, często w ogóle nie porusza się problemu jakim może być uzależnienie od kofeiny. O przedawkowaniu kofeiny mówi się w momencie, kiedy dzienne spożycie dopiero przekroczy 0,5 grama – zatem uzależnienie to jest raczej uzależnieniem psychicznym, niż fizycznym.

Często nadmierne jej używanie – nawet jeśli nie doszło jeszcze do uzależnienia fizycznego - już mówi o problemie mającym podłoże psychiczne czy też związanym z zaburzeniem metabolizmu i biochemii organizmu. Jeśli uważasz, że Twoje zapotrzebowanie na substancje zawierające stymulującą kofeinę jest zbyt silne, skonsultuj to z lekarzem. To, że kawa czy herbata są powszechnie spożywanymi napojami nie umniejsza faktu, że przy ich nadużywaniu mogą działać szkodliwe.

O kofeiniźmie mówimy, kiedy jej ilość w pokarmach i płynach w czasie dnia przekracza 750 mg.

Jeśli uważasz, że możesz być uzależniony od kofeiny, warto się tym zainteresować. Jeśli nie wiesz, co zrobić, proponujemy Ci skonsultowanie się najpierw z nami w ramach programu Psycholog Do Domu™ Pamiętaj, sięgając po pomoc psychologiczną masz możliwość zdania sobie sprawy z własnych problemów, a tym samym zyskać narzędzia do ich skutecznego rozwiązania.

Jesteśmy po to, żeby Ci pomóc.

Zadzwoń, porozmawiamy.

Wspólnie określimy cel i ustalimy kolejne kroki.

Nasz zespół tworzą osoby z doświadczeniem w pracy z osobami cierpiącymi na różne uzależnienia. Współpracujemy z gabinetami, poradniami psychologicznymi, ośrodkami leczenia stacjonarnego. Będziemy Ci towarzyszyć na ścieżce zdrowienia.                                                         
  informacje pod numerem tel.

           608 168 510