Psycholog Do Domu

LOADING
PREV
NEXT
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/439572psychologdodomupl_2077x1782.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/436495rodzina.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/863463gabinety.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/585264pogotowie.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/983238zaburzenia.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/338097psychotechnika.jpg

  • O programie
  • Wizyty domowe
  • Wizyty w gabinetach
  • Pogotowie psychologiczne
  • Terapie
  • Psychotechnika

O programie

Ogólnopolski program Psycholog Do Domu™ to przełamanie barier związanych z uzyskaniem pomocy psychologicznej w najprostszy z możliwych sposobów: wybór miejsca wizyty należy do Klienta.

Dowiedz się więcej

Wizyty domowe

Jesteśmy dostępni w dowolnym momencie, w każdej chwili możesz do nas zadzwonić,  zamówić wizytę. Psycholog może przyjść do Ciebie, Ty możesz przyjść do psychologa - wybór należy do Ciebie.

Dowiedz się więcej

Wizyty w gabinetach

Program Psycholog Do Domu to gabinety i poradnie w całej Polsce. Mamy psychologa w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.    

Dowiedz się więcej

Pogotowie psychologiczne

Osoby, które doznają nagłych problemów zdrowotnych, mają możliwość wezwania pogotowia ratunkowego. Ale cierpieć można nie tylko fizycznie. Nagły kryzys może być spowodowany nie tylko chorobą czy wypadkiem.

Dowiedz się więcej

Terapie

Istnieje wiele metod pomagania osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Dostosowanie sposobu leczenia do osoby jest kwestią indywidualną.

Dowiedz się więcej

Psychotechnika

Przeprowadzamy badania psychologiczne kwalifikujące do pracy wymagającej szczególnych predyspozycji.

Dowiedz się więcej
Jesteś w tym miejscu: Home » Uzależnienia » Uzależnienie od hazardu
25 Paź 2014

Pomoc dla osób uzależnionych


Wsparcie dla rodzin


Indywidualne poradnictwo psychologiczne


Rozwój osobisty


Usługi dla Firm


Uzależnienie od hazardu

Email Drukuj PDF

Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu, profesjonalna pomoc psychologiczna w walce z uzależnieniem od hazardu


4% Polaków jest uzależnionych od hazardu – tak mówią najnowsze badania społeczne. I choć leczenie tego uzależnienia jest w Polsce wdrażane dopiero od kilku lat, to jednocześnie zaczyna być jednym z najlepiej rozpoznanych przez psychologów nałogów. Szereg konferencji naukowych, tłumaczenia najnowszych badań i opracowań z USA (kraju, który ma największe doświadczenie w leczeniu tego uzależnienia) – to wszystko błyskawicznie wpływa na poszerzenie wiedzy i umiejętność niesienia pomocy patologicznym hazardzistom.

Czemu „patologicznym hazardzistom”? Bo nie każdy kto gra, jest uzależniony. Rozróżniamy bowiem hazard rekreacyjny, ryzykowny i patologiczny. To ten ostatni jest nałogiem. Działa destrukcyjnie na uzależnionego oraz jego najbliższych. Zwykle zaczyna się niewinnie – sporadyczne granie w gry w kasynie czy też drogą internetową. Z czasem przyjemność zaczyna przynosić granie o coraz wyższe stawki, a czas poświęcany na gry przestaje być kontrolowany. Żeby to zrozumieć, wystarczy sobie wyobrazić co czuje osoba, która będąc pierwszy raz w kasynie, zagrała przez „ciekawość”, stawiając tylko 20 zł – wygrała 2000 zł. Pierwszym uczuciem jest szok, potem euforia, i… skoro to przyszło tak łatwo, chęć zagrania jeszcze raz.

Kto jest na to narażony? Osoby biedne, samotne – szczególnie mężczyźni – są szczególnie  podatne na tego rodzaju uzależnienie. Podobnie jak osoby, mające potencjalną „żyłkę” hazardzisty. One bowiem mają szeroko rozbudowany system iluzji i zaprzeczeń, który pozwala usprawiedliwiać swoje działania przez sobą samym, jak i innymi osobami. Na początku, dla wszystkich liczy się tylko wygrana. Zapominają o starej prawdzie, która brzmi: „Kasyno zawsze wygrywa”.

W graczu powstaje więc złudne przekonanie, że może wygrać niewiele tracąc. Z początku stawki, które stawia w grze są więc niskie. Jednak z czasem niskie sumy przestają być atrakcyjne. Dreszcz emocji wyzwalają kwoty coraz większe. Pojedyncze wygrane podsycają poczucie sukcesu i dają adrenalinowego „kopa”. W początkowej fazie uzależnienia liczy się napięcie, które jest spowodowane grą oraz poczucie mocy (swoistej kontroli) nad maszyną czy systemem gry. Specjaliści podkreślają, że leczenie uzależnienia od hazardu jest równie trudne jak leczenie uzależnienia od kokainy.

Objawy


Dla nałogowego gracza, gra z czasem staje się coraz istotniejszą częścią życia. Hazardzista traci kontrolę nad czasem, jaki poświęca na granie oraz nad sumami pieniędzy, które stawia w grze. Środki finansowe, jakimi dysponuje uzależniony, zwykle nie wystarczają na długo. Dlatego zaczyna on szukać możliwości zdobycia pieniędzy wciąż wierząc w swój sukces i wielką wygraną. Na sfinansowanie swojego nałogu zaciąga kredyty, oszukuje bliskich i pożycza od nich pieniądze, a nawet wykorzystuje środki, które są przeznaczone na inne, ważne cele. Przegrana nie jest hamulcem do zaprzestania destrukcyjnych działań. Wręcz przeciwnie – staje się motorem napędowym do podejmowania kolejnych, coraz kosztowniejszych wyzwań.

Z czasem hazardzista zaczyna zaniedbywać pracę i codzienne obowiązki. Oszukuje rodzinę, że „pracował do późnych godzin”. Długi rosną, a osoba uzależniona zatraca się w chorobie. Dopóki w jej otoczeniu są osoby, które godzą się pożyczek udzielać, czy kryć uzależnionego, gdy na skutek ciągłej gry przestaje pojawiać się w pracy, dopóty nie jest możliwe by dostrzegł on faktyczna skalę swojego problemu.

Bywa, że bliscy dowiadują się o tym, na jak poważny nałóg cierpi dana osoba, dopiero wówczas, gdy odkrywają, że wszelkie oszczędności na ich koncie bankowym dawno już znikły. Niejednokrotnie hazardzista zostaje sam, bo rodzina nie ma siły i motywacji, by dalej go wspierać. Problemy się piętrzą, a uzależniony dodatkowo przeżywa trudności związane z samotnością, bezsilnością, coraz słabszą kondycją psychiczną. Może to w efekcie prowadzić do znacznego obniżenia nastroju i powstawania myśli i planów samobójczych, a nawet wprowadzania ich w czyn.

Terapia

Najskuteczniejszą jest terapia behawioralno-poznawcza. Jednym bowiem z głównych problemów podczas procesu zdrowienia, okazuje się nie tylko uzależnienie i potrzeba przeżywania silnych emocji, jak napięcie („wygram czy nie?”), ekscytacja („wygrałem! Zagram więc znowu i wtedy rozwiążę wszystkie swoje problemy!”), ale zwyczajna pustka, która pojawia się po zaprzestaniu grania. Nagle okazuje się, że uzależniony ma dużo wolnego czasu, z którym nie umie jeszcze nic konstruktywnego zrobić. Życie wydaje mu się szare, nudne i mozolne. Widzi też, że samo zaprzestanie gry nie rozwiązuje jego problemów.

Dlaczego? Bo prawdziwe podłoże patologicznego hazardu kryje się w zaburzonych emocjach. Chory musi się więc nauczyć inaczej żyć, co oznacza zmianę nie tylko zachowań, ale myślenia i czucia. Tego nauczy się właśnie u terapeuty. W terapii uzależnienia od hazardu duży nacisk kładzie się także na psychoedukację, czyli przekazywanie chorym wiedzy na temat funkcjonowania mechanizmów zaburzenia. Pacjent dowiaduje się, w jakich sytuacjach najbardziej grozi mu nawrót, i czego powinien unikać. Łatwiej i szybciej rozpoznaje u siebie oznaki zaburzenia i dzięki temu łatwiej mu kontrolować to co się z nim dzieje. Jednocześnie, psychoterapeuta uczy go realnego patrzenia na świat  - stąd, tak typowe przy tym zaburzeniu iluzoryczne fantazje i marzenia „o potędze” konfrontowane są z faktami.

Terapia uzależnienia obejmuje jednak nie tylko pomoc w wydostaniu się spod niszczącego wpływu nałogu, ale także pomaga zrozumieć co takiego przyczyniło się do rozwoju zaburzenia. Ta część pracy nad zmianą jest bardzo istotny, ponieważ świadomość tego w jaki sposób doszło do powstania przymusu grania pozwala ustrzec się w przyszłości – już po zakończeniu terapii – od popadnięcia w innego typu uzależnienie behawioralne jak np. seksoholizm czy pracoholizm.

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, także w przypadku hazardzisty, aby leczenie w ogóle mogło się rozpocząć, konieczne jest przede wszystkim uświadomienie sobie problemu przez osobę dotkniętą nałogiem i przyznanie się do niego przed samym sobą. Jest to warunkiem skuteczności leczenia. Dopóki chory nie przestanie oszukiwać siebie i innych w kwestii przymusu gry i ignorować oczywiste fakty świadczące o tym, że hazard zdominował jego życie i pozbawił go nad nim kontroli, nie uda się przerwać błędnego koła nałogu.

Uzależnienia behawioralne, do których zalicza się uzależnienie od hazardu, poddaje się leczeniu podobnemu do tego, które stosuje się w przypadku uzależnień od substancji psychoaktywnych.

Pamiętaj, sięgając po pomoc psychologiczną masz możliwość zdania sobie sprawy z własnych problemów, a tym samym zyskać narzędzia do ich skutecznego rozwiązania.

Nie jesteś sam.

Jeśli zastanawiasz się, czy  problem uzależnienia od hazardu dotyczy Ciebie, proponujemy Ci skonsultowanie się najpierw z nami w ramach programu Psycholog Do Domu™

Podczas terapii nauczysz się  kontrolować swoje procesy psychiczne, nabędziesz wiedzę i umiejętności radzenia sobie z trudnościami natury psychicznej.

Jesteśmy po to, żeby Ci pomóc.

Zadzwoń, porozmawiamy.

Wspólnie określimy cel i ustalimy kolejne kroki.

Nie wstydź się, nie bój.

Zadzwoń, nie trać czasu ani sił. Im wcześniej podejmiesz terapię, tym szybciej wyzdrowiejesz i będziesz mógł cieszyć się życiem.


Nasz zespół tworzą osoby z doświadczeniem w pracy z osobami cierpiącymi na patologiczny hazard. Współpracujemy z gabinetami, poradniami psychologicznymi, ośrodkami leczenia stacjonarnego. Będziemy Ci towarzyszyć na ścieżce zdrowienia.


 


Umów się:

tel: 533 330 513,  (22) 392 07 98
 

Nie działa Ci ten formularz? Napisz do nas maila na  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

                                                         
  informacje pod numerem tel.

           608 168 510