Psycholog Do Domu

LOADING
PREV
NEXT
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/439572psychologdodomupl_2077x1782.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/436495rodzina.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/863463gabinety.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/585264pogotowie.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/983238zaburzenia.jpg
http://psychologdodomu.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/338097psychotechnika.jpg

 • O programie
 • Wizyty domowe
 • Wizyty w gabinetach
 • Pogotowie psychologiczne
 • Terapie
 • Psychotechnika

O programie

Ogólnopolski program Psycholog Do Domu™ to przełamanie barier związanych z uzyskaniem pomocy psychologicznej w najprostszy z możliwych sposobów: wybór miejsca wizyty należy do Klienta.

Dowiedz się więcej

Wizyty domowe

Jesteśmy dostępni w dowolnym momencie, w każdej chwili możesz do nas zadzwonić,  zamówić wizytę. Psycholog może przyjść do Ciebie, Ty możesz przyjść do psychologa - wybór należy do Ciebie.

Dowiedz się więcej

Wizyty w gabinetach

Program Psycholog Do Domu to gabinety i poradnie w całej Polsce. Mamy psychologa w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.    

Dowiedz się więcej

Pogotowie psychologiczne

Osoby, które doznają nagłych problemów zdrowotnych, mają możliwość wezwania pogotowia ratunkowego. Ale cierpieć można nie tylko fizycznie. Nagły kryzys może być spowodowany nie tylko chorobą czy wypadkiem.

Dowiedz się więcej

Terapie

Istnieje wiele metod pomagania osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Dostosowanie sposobu leczenia do osoby jest kwestią indywidualną.

Dowiedz się więcej

Psychotechnika

Przeprowadzamy badania psychologiczne kwalifikujące do pracy wymagającej szczególnych predyspozycji.

Dowiedz się więcej
Jesteś w tym miejscu: Home » Uzależnienia » Uzależnienie od internetu
24 Paź 2014

Pomoc dla osób uzależnionych


Wsparcie dla rodzin


Indywidualne poradnictwo psychologiczne


Rozwój osobisty


Usługi dla Firm


Uzależnienie od internetu

Email Drukuj PDF

Uzależnienie od internetu (siecioholizm)

Siecioholizm, profesjonalna pomoc psychologiczna w walce z siecioholizmem

 

Zwykle nałogi kojarzą się z alkoholizmem, narkomanią czy hazardem. Tymczasem to nie one, ale… siecioholizm określany jest przez psychologów  jako największe niebezpieczeństwo oraz najbardziej rozpowszechniony nałóg we współczesnym świecie.

Uzależnienie od Internetu należy do uzależnień behawioralnych, czyli takich których podstawową cechą jest potrzeba, a wręcz przymus wykonywania pewnych, określonych czynności. Szczególnie łatwo dać się „pochłonąć sieci” wówczas, gdy prowadzi się samotne życie lub ma się problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem bliskich relacji…  W rozmowach z terapeutami, siecioholicy najczęściej jako pierwotną przyczynę  swojego nałogu podają właśnie wyobcowanie, problemy rodzinne, niskie poczucie własnej wartości, brak zrozumienia, społeczną izolację i głęboką samotność…

Wyróżnia się 5 podtypów uzależnienia od sieci:

 • erotomania internetowa – nałogowe korzystanie z pornografii w sieci, cyberseksu, czatów erotycznych
 • socjomania internetowa – uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych, nałogowe korzystanie z grup dyskusyjnych, portali społecznościowych, poczty elektronicznej, for i czatów
 • uzależnienie od gier sieciowych – nałogowe granie w gry internetowe, zarówno te hazardowe, jak i sieciowe (gdzie przeciwnikiem jest inny użytkownik), uzależnienie od aukcji i zakupów przez internet
 • przymus pobierania informacji – patologiczna potrzeba zdobywania nowych informacji, przeszukiwanie baz danych, portali informacyjnych, itp.
 • uzależnienie od komputera – uzależnienie od używania sprzętu i zachowań, które są z tym związane, np. gier komputerowych.

Do podtypów zależności od sieci można by dodać uzależnienie od blogów i hakerstowo. Pierwszy z tych problemów polega na zaspokajaniu patologicznej potrzeby podglądania cudzego życia za pomocą blogów. Hakerstwo natomiast wiąże się z łamaniem praw innych użytkowników internetu i w pewnym stopniu daje hakerowi poczucie władzy oraz zapewnia zastrzyk adrenaliny.


Objawy


Osoba uzależniona od Internetu prowadzi w większości własne życie prywatne w wirtualnym świecie. Stąd też silna jest u niej potrzeba ciągle włączonego komputera, ciągłego dostępu do sieci – także poprzez telefon komórkowy. Głównym objawem jest zatem brak kontroli nad czasem jaki uzależniony poświęca na czatowanie, gry, nawiązywanie nowych kontaktów. Osoby skrajnie uzależnione, spędzają w Internecie czas aż do późnych godzin nocnych, a zaraz po przebudzeniu pierwszą czynnością jaką wykonują jest sprawdzenie co wydarzyło się przez noc na czacie, czy nie przyszła do nowa wiadomość etc.

Siecioholicy, którzy podejmują terapię, opowiadają jak trudnym jest dla uzależnionego przeżyć moment, w którym nie nagle dostęp do Internetu zostaje mu przerwany. Niepokój, agresja, wewnętrzne rozbicie, rozdrażnienie – to typowe emocje w takich sytuacjach. Jeśli okres ten zostaje wydłużony, nierzadko kończy się depresją.

To uzależnienie ma także szereg fizyczny objawów. Wśród nich znajdują się zespół suchego oka, bezsenność, a przy korzystaniu z komputera stacjonarnego ból pleców i napięcie mięśniowe.

 

Terapia

 

Terapia uzależnienia od internetu przebiega podobnie, jak terapia innych uzależnień. Tym co jest głównie zaburzone u siecioholika, są bowiem emocje. Osoba uzależniona od Internetu często po prostu ucieka w wirtualny świat, od własnych problemów, od relacji, które w realnym świecie stwarzają poczucie zagrożenia, frustracji, niespełnienia. Zazwyczaj bowiem, nie nauczyła się podstawowych umiejętności życiowych, którymi są umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, budowanie relacji czy nie raniące innych wyznaczanie własnych granic. Te cechy niestety zastępuje nadwrażliwość, łatwość przeżywania urazy i gniewu, brak świadomości własnych problemów i dystansu do samego siebie. Dlatego, potem uczestnicząc terapii przede wszystkim uczy się nowych, zdrowych zachowań. W procesie terapeutycznym poznaje także sposoby regulowania stanów emocjonalnych bez potrzeby sięgania po Internet. Pracuje nad zmianą sposobu myślenia i funkcjonowania społecznego.

Przejście procesu terapeutycznego pozwala modyfikować patologiczne zachowania i wprowadzać nowe aktywności do codziennego życia uzależnionego. W przypadku uzależnienia od internetu niejednokrotnie nie da się zachować całkowitej abstynencji, tak jak w przypadku uzależnienia od alkoholu czy hazardu. Komputery i internet są dla wielu osób narzędziami pracy i łącznikiem z informacjami o świecie.

Nałogowiec uczy się, jak korzystać z komputera i internetu w sposób produktywny i niezagrażający jego psychice i sytuacji życiowej. Po odbyciu terapii uzależnień osoba uzależniona od internetu ma możliwość powrotu do normalnego życia i korzystania z jego uroków. Może korzystać z komputera pod warunkiem, że będzie się stosować do umiejętności i wskazówek, które poznał w trakcie terapii. Pomocnymi rodzajami terapii są zarówno indywidualne spotkanie z psychoterapeutą, jak i terapia grupowa.

Pamiętaj, sięgając po pomoc psychologiczną masz możliwość zdania sobie sprawy z własnych problemów, a tym samym zyskać narzędzia do ich skutecznego rozwiązania.

Nie jesteś sam.

Jeśli zastanawiasz się, czy  problem siecioholizmu dotyczy Ciebie, proponujemy Ci skonsultowanie się najpierw z nami w ramach programu Psycholog Do Domu™

Podczas terapii nauczysz się  kontrolować swoje procesy psychiczne, nabędziesz wiedzę i umiejętności radzenia sobie z trudnościami natury psychicznej.

Jesteśmy po to, żeby Ci pomóc.

Zadzwoń, porozmawiamy.

Wspólnie określimy cel i ustalimy kolejne kroki.

Nie wstydź się, nie bój.

Zadzwoń, nie trać czasu ani sił. Im wcześniej podejmiesz terapię, tym szybciej wyzdrowiejesz i będziesz mógł cieszyć się życiem.


Nasz zespół tworzą osoby z doświadczeniem w pracy z osobami cierpiącymi na siecioholizm. Współpracujemy z gabinetami, poradniami psychologicznymi, ośrodkami leczenia stacjonarnego. Będziemy Ci towarzyszyć na ścieżce zdrowienia.

 


 


Umów się:

tel: 533 330 513,   (22) 392 07 98
 

Nie działa Ci ten formularz? Napisz do nas maila na  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

                                                         
  informacje pod numerem tel.

           608 168 510